HELYUM BALON VE UÇAN BALON YAPIMI?
Standard lateks balonları, dev gökyüzü balonlarını ve zeplinleri uçan balon yapmak için tek yapmanız gereken şey, helyum balon gazı ile şişirmektir. Helyum gazı yanıcı ve patlayıcı bir özelliği olmayan uçucu bir gazdır.
HELYUM BALONLAR SOĞUK HAVADA NİYE SÖNERLER?
Helyum uçan balonlar soğuk havada sönerler. Bu aslında iki durumdan dolayı meydana gelir. Birincisi; uçan balonun içindeki basınç ikincisi ise balonun duvarlarından dışarıya helyum balon gazının sızmasıdır.
Helyum Balon Gazı:
Oda sıcaklığında helyum gaz halindedir ve yoğunluğu atmosferdeki havadan daha hafiftir. Bu yüzden balonların içine doldurulduğunda balonlar uçar. Balonun içindeki helyum gazı molekülleri diğer gazların aksine her yere eşit dağılmaktadır.
Sıcaklık Etkeni:
Helyum balon gazı doldurulmuş uçan balonların bir süre sonra sönmesinin nedeni ortam sıcaklığında yatmaktadır. Sıcaklık yükseldikçe, moleküller daha hızlı hareket eder ve bu hız arttıkça kinetik enerjileri de artar. Bu sebeple de balonun içindeki helyum gazı balonun duvarlarına basınç yapar. Helyum balonları göz önüne alırsak, gaz moleküllerinin ısısı azaldıkça moleküller daha yavaş hareket eder. Hareket azaldıkça uçan balonun duvarlarına olan basınç ta azalır. Bu sebeple de balon sönmeye başlar.
Sızıntı:
Helyum balonunun sönmesinin diğer bir nedeni ise, sızıntı sırasında helyum gazı molekülleri balonun gözeneklerinden geçebilir. Bu durumda gaz molekülleri balonun gözeneklerinden daha küçük olurlar. Oksijen ya da nitrojen gibi daha büyük molekülleri olan gazlar ise daha uzun sürede sızarlar ya da hiç sızmazlar.
HELYUM UÇAN BALONLARINI HANGİ HAVA SICAKLIĞINDA UÇURMAK GEREKİR?
Helyum balonu deyince akla partiler gelir. Doğum günü partilerinden düğünlere ve değişik organizasyonlara kadar bu helyum uçan balonları tercih edilir. Ancak hassas yapıları nedeniyle helyum balonları ancak bir hafta süreyle kullanılabilir.
Gerçekler:
Helyum gazı kokusuz, renksiz, tatsız ve zehirsiz bir gazdır ve ortam havasından daha hafif olduğu için balonları şişirmek için sıklıkla kullanılır. Hidrojen aslında en hafif gazdır ama oldukça yanıcıdır.
Tarihçe:
İlk balonlar hayvan bağırsaklarından yapılırdı. Birleşik Krallıktaki önde gelen helyum gazı tedarikçisi Michael Faraday 1824 yılında ilk kauçuk balonu yapmıştır. Helyum gazı birinci dünya savaşında balonları şişirmek için kullanılmaya başlanmıştır.
En İyi Sıcaklık:
Helyum gazı sıcaklık değişimlerine karşı duyarlıdır. Soğuk hava balonun büzüşmesine ve balonun sönmüş gibi görünmesine yol açar ama yine de havada kalır. Sıcak hava helyumun genleşmesine ve balonun patlamasına yol açabilir. Helyum balonları en iyi saklama koşulu serin, karanlık ve rüzgârdan uzak bir yerdir.
Birkaç İpucu:
Helyum balonunun ömrünü uzatmanın yolu balonun dışını bir saç spreyi ile kaplamak, balonun kullanılacak ortamın ısısıyla aynı ısıda şişirmek ve şişirmeden önce uçan balonu el ile açmaktır.
Dikkat:
Helyum zehirsiz ve yanıcı bir gaz olmasa da gazın fazlaca solunması tehlikeli olup oksijensiz kalmaya neden olabilir.
HELYUM BALONLARINI NASIL DAHA UZUN SÜRE ŞİŞKİN TUTABİLİRİZ?
Balonlar partilerin vazgeçilmez süslerindendir. Fakat yarısı sönmüş veya patlamış uçan balonlar bu dekoru sevimsiz gösterebilir. Biraz plan ve zamanlamayla bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.
Balon türleri:
Balonlar genel olarak iki çeşittirler; lateks malzemeden yapılan kauçuk balonlar ve mylar (dayanıklı polyester film) malzemeden yapılan folyo balonlar. Lateks balonlar diğerlerine göre daha çok hava geçirgendir bu yüzden folyo balonlara göre şişkin kalma ömürleri daha azdır. Balonlar helyum ya da hava ile doldurabilir.
Zaman Dilimi:
Bir balonun şişkin kalmasını birçok etken etkileyebilir ama genel olarak helyumla doldurulmuş 12 inç bir lateks balon 18 ile 24 saat arası şişkin kalacaktır. Helyumla şişirilmiş folyo balon ise 3 haftaya kadar şişkin kalır. Hava doldurulmuş balonlar ise daha uzun süre kalacaklardır.
Diğer etkenler:
Uçan Balonun çapı şişkin kalmasında önemli bir rol oynamaktadır. Helyumla doldurulmuş 9 inç lateks balon yaklaşık 8 saat şişkin kalırken bu rakam 16inç lateks balonda 30 saate kadar çıkabilir. Lateks balonun kalitesi de ayrıca önemlidir. Balon ne kadar kaliteli olursa balon duvarlarından hava daha az sızacaktır. Etkinlik günündeki havanın sıcaklığı ve nemliliği de balonun havasına etki eder. Ne yapılabilir? Helyum gazı doldurulmuş balonların düşmesini önlemek için balonu şişirmeden önce içine Hi-Float denilen bir madde koyabilirisiniz. Bu materyal balonun içinde bir katman oluşturup balonun ömrünü birkaç güne kadar uzatır. Diğer bir yol ise bulabildiğiniz en kaliteli balonu satın alın ve olabildiğince fazla hava doldurun. Böylelikle fazla hava doldurulmuş balondan daha az kaçak olacaktır. Ne kadar az hava doluysa o kadar çabuk sönmeye başlar. Eğer hava durumu sıcak ve nemli gösteriyorsa daha büyük boy balonlarla çalışmayı deneyin.
Dikkat:
Balonlar bir etkinlik için kullanılacaksa olabildiğince etkinlik saatine yakın bir zamanda balonları şişirmeye başlayın. Böylece parti sonuna dek balonlar şişkin kalabilir.
UÇAN BALONUN BİR YARISINI HELYUM DİĞER YARISINI HAVA İLE DOLDURURSAK NE OLUR?
Helyumla doldurulmuş balonlar havada asılı kaldıkları için havayla doldurulmuş balonlardan daha dekoratif görünürler. Diğer yandan helyum balonları kısa süreli bir iş için kullanılacaksa masraflı olabilir de. Yarı hava yarı helyum gazı doldurmak aradaki farkı anlamanızı sağlayacaktır.
Birleştirme:
Doğadaki helyum az rastlanan bir elementtir. Balonun içindeki atmosfer %50 helyum, %39,1 nitrojen, %10,5 oksijen ve %5 argondur. Yerel koşullara bağlı olarak balon eser miktarda karbon dioksit, metan, ozon, neon, kripton ve hidrojen ile birlikte %2 buğu da içerebilir. Oksijenin içeriği nedeniyle solunulması sağlıklı değildir.
Havada Süzülen Balon:
Helyum havadan daha hafiftir ve yarı hava yarı helyum doldurulmuş bir balon çok az farkla tamamı havayla doldurulmuş balonla aynıdır.
Balonun Sönmesi:
Yarısı helyumla doldurulmuş balon tamamı havayla doldurulmuş balondan daha iyi havalansa da, daha hızlı sönecektir. Helyum molekülleri atmosferin temel bileşenleri olan oksijen ve nitrojen moleküllerinden daha hafif olduğu için daha hızlı bir sönme sürecine girecektir. Yarısı helyumla doldurulmuş balonunuzu havada belli bir süre korumak istiyorsanız kaybolan helyumun yerine gaz takviyesi yapmanız gerekmektedir.
Maliyet:
Yarısı helyum doldurulmuş balonunuzdaki en ufak değişiklik cüzdanınızda olan değişikliktir. Hava bedava olsa da aynı oranda helyum pahalıdır ve sınırlı bir kaynaktır. Çok hafif bir madde olduğu için atmosferde uçup gider ve doğal gaz ve petrol gibi yer altından çıkarılmalıdır.
UÇAN BALON ONLINE SATIŞ İÇİN TIKLAYIN!
BENZER ÜRÜNLER

UÇAN BALON İMALATI

Uçan Balon, Zeplin Balon, Helyum Gazı, Balon Şişirme Makinası, Trambolinler, Şişme oyun parkları, balon taklar, reklam balonları gibi birçok çeşit ile sizlere hizmet vermekden gurur duyarız. Kaliteli hizmet anlayışı ile siz müşterilerimizin isteklerini her zaman karşılamak için yanınızdayız.

İLETİŞİM KUTUSU